0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. december 6.

Eszpresszóval az Alzheimer ellen? (élelmiszer04)

Az eszpresszó akár önmagában, akár lattéba, americanóba vagy martinibe keverve fogyasztják, ultra-koncentrált koffeinlöketet biztosít a kávé szerelmeseinek.

De lehet, hogy több annál, mint frissítő reggeli ital.

A Journal of Agricultural and Food Chemistry című folyóiratban most közzétett kutatás azt mutatja, hogy az előzetes in vitro laboratóriumi tesztek szerint az eszpresszó vegyületei gátolják a tau fehérje aggregációját – egy olyan folyamatot, amelyről úgy vélik, hogy részt vesz az Alzheimer-kór kialakulásában – írja a MedicalXPress.

Az amerikaiak mintegy fele naponta kávét iszik, és az eszpresszó a kávéfogyasztás egyik népszerű módja. Az eszpresszóhoz nagy nyomáson forró vizet préselnek át a finomra őrölt kávén, és így koncentrált kivonatot hoznak létre. Ezt gyakran használják más italok alapanyagaként, beleértve a divatos Espresso Martinit is.

A legújabb kutatások szerint a kávé jótékony hatással lehet bizonyos neurodegeneratív betegségek, köztük az Alzheimer-kór ellen is.

Bár az ezeket a betegségeket okozó pontos mechanizmusok még mindig nem tisztázottak, úgy gondolják, hogy a tau nevű fehérje jelentős szerepet játszik.

Egészséges embereknél a tau-fehérjék segítenek stabilizálni az agyi struktúrákat, de bizonyos betegségek kialakulásakor a fehérjék fibrillákká csomósodhatnak. Egyes kutatók szerint ennek az aggregációnak a megakadályozása enyhíthetné a tüneteket. Mariapina D’Onofrio és munkatársai ezért azt akarták kideríteni, hogy az eszpresszóban található vegyületek képesek-e megakadályozni a tau aggregációt in vitro, azaz laboratóriumi körülmények között.

A kutatók boltban vásárolt kávébabokból készítettek eszpresszóadagokat, majd NMR-spektroszkópiával (más néven mágneses magrezonancia spektroszkópia) jellemezték azok kémiai összetételét. További kísérleteikhez a koffeint és a trigonellint (mindkettő alkaloida), a genistein nevű flavonoidot és a csokoládéban is megtalálható teobromint választották ki. Ezeket a molekulákat, valamint a teljes eszpresszó kivonatot a tau fehérje rövidített formájával együtt inkubálták maximum 40 órán keresztül.

Az eszpresszó-kivonat, a koffein vagy a genistein koncentrációjának növelésével a fibrillumok rövidebbek lettek, és nem képeztek nagyobb lemezeket, azonban a teljes kávé-kivonat mutatta a legdrámaibb eredményeket.

A lerövidült fibrillumok nem bizonyultak toxikusnak a sejtekre, és nem járultak hozzá a további aggregációhoz sem oly módon, hogy nem váltak azok „magjává”.

Más kísérletek során a kutatók megfigyelték, hogy a koffein és az eszpresszó kivonat egyaránt képes megkötni az korábban kialakult tau-fibrillákat. Bár még sok további kutatásra van szükség, a kutatócsoport szerint előzetes in vitro eredményeik kikövezhetik az utat a neurodegeneratív betegségek, köztük az Alzheimer-kór elleni további bioaktív vegyületek megtalálása vagy tervezése felé.

Forrás: MedicalXPress