Halmos B. Ágnes
Az állatjóléti megállapítás több országban hatással lehet a csibék leölésére vonatkozó tilalmakra.
Évente hozzávetőleg 6-7 milliárd kakascsibét selejteznek le, ami a tojóágazat egyik fő állatjóléti és gazdasági aggálya. Az állatvédő szervezetek nyomást gyakorolnak a tojásiparra azért, hogy találjanak alternatív megoldást.
A jelenlegi törvények tiltják a kakascsibék selejtezését az inkubáció hatodik napja után, azonban a BMEL számára nemrégiben végzett tanulmány megállapította, hogy a csirkeembriók nem éreznek fájdalmat a 13. inkubációs nap előtt.
– írta a tárca.
„Ez a megállapítás nagyon fontos az állatjólét szempontjából.
– mondta Mariana Pradillo, az Orbem GmbH marketingmenedzsere.
Az in-ovo szexálás az embriók ivarmeghatározásának egyik új technológiai megoldása MRI-t (mágneses rezonancia képalkotást) és mesterséges intelligenciát (MI) használ a kakasok azonosítására.
„Az MRI jellemzően lassú technológia, amelyet az orvostudományban használnak” – magyarázta Pradillo –, „a MI segít felgyorsítani a szkennelési és osztályozási folyamatot, így az MRI-t ipari alkalmazásra is alkalmassá teszi. Amikor átvizsgáljuk a tojásokat, az MI észleli az embrió morfológiai különbségeit, és meghatározza azokat.”
A rendszer 99%-os pontossággal képes azonosítani az egyes tojások belső és külső jellemzőit anélkül, hogy megérintené őket.
– mondta az Orbem vezérigazgatója, Dr. Pedro Gomez a 2021-es Poultry Tech Summit webinar sorozata során.
„Mivel a baromfiipart az adatok vezérlik, és a döntések az adatok alapján születnek, reméljük, hogy ez a kamerarendszer új információforrásokat biztosít, és használatával csökkenthető a pazarlás.”