0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. január 22.

A fájdalomvizsgálat hatással lehet az európai kakasselejtezési törvényekre (állat05) KIEMELT

A csirkeembriók nem éreznek fájdalmat az inkubáció 13. napja előtt – derült ki a Német Szövetségi Élelmiszerügyi és Mezőgazdasági Minisztérium (BMEL) megbízásából készült friss tanulmányból.

Halmos B. Ágnes

Az állatjóléti megállapítás több országban hatással lehet a csibék leölésére vonatkozó tilalmakra.

Naposcsibék
Fotó: pixabay.com

Évente hozzávetőleg 6-7 milliárd kakascsibét selejteznek le, ami a tojóágazat egyik fő állatjóléti és gazdasági aggálya. Az állatvédő szervezetek nyomást gyakorolnak a tojásiparra azért, hogy találjanak alternatív megoldást.

A tojástermelők szerte a világon ígéretet tettek arra, hogy amint elérhető lesz, bevezetik az in ovo ivarválogató technológiát.

A jelenlegi törvények tiltják a kakascsibék selejtezését az inkubáció hatodik napja után, azonban a BMEL számára nemrégiben végzett tanulmány megállapította, hogy a csirkeembriók nem éreznek fájdalmat a 13. inkubációs nap előtt.

„A jelenlegi jogi helyzet szerint 2024. január 1-től szexálás után a keltetés 7. napjától tilos a hím embriók keltetésének leállítása. A most bemutatott tanulmány alapján ez a tilalom kitolható a keltetés 13. napjáig”

– írta a tárca.

Embrióvizsgálat
Fotó: pexels.com

„Ez a megállapítás nagyon fontos az állatjólét szempontjából.

Az in ovo szexálás nagyszerű alternatíva, ahol az embrió neme meghatározható, és a hímeknél addig érhet véget az inkubáció, amíg a fájdalomérzékelés nem fejlődött ki”

– mondta Mariana Pradillo, az Orbem GmbH marketingmenedzsere.

Az in-ovo szexálás az embriók ivarmeghatározásának egyik új technológiai megoldása MRI-t (mágneses rezonancia képalkotást) és mesterséges intelligenciát (MI) használ a kakasok azonosítására.

„Az MRI jellemzően lassú technológia, amelyet az orvostudományban használnak” – magyarázta Pradillo –, „a MI segít felgyorsítani a szkennelési és osztályozási folyamatot, így az MRI-t ipari alkalmazásra is alkalmassá teszi. Amikor átvizsgáljuk a tojásokat, az MI észleli az embrió morfológiai különbségeit, és meghatározza azokat.”

Inkubátor
Fotó: pexels.com

A rendszer 99%-os pontossággal képes azonosítani az egyes tojások belső és külső jellemzőit anélkül, hogy megérintené őket.

„Az MRI nagyon releváns és érdekes dolog, mert belelátunk a tojás belsejébe, és mesterséges intelligencia alkalmazásával minden automatikus, így azonosítani tudjuk a meddő tojásokat is”

– mondta az Orbem vezérigazgatója, Dr. Pedro Gomez a 2021-es Poultry Tech Summit webinar sorozata során.

„Mivel a baromfiipart az adatok vezérlik, és a döntések az adatok alapján születnek, reméljük, hogy ez a kamerarendszer új információforrásokat biztosít, és használatával csökkenthető a pazarlás.”

Forrás: wattagnet.com