Avar László
A húsgalambtenyésztők pedig racionálisak, egyszerűen és könnyen számolnak, amiből kiderül, hogy viszonylag kis időtöltéssel, nem nehéz fizikai munkával bárki sikeres gazdálkodóvá válhat, főleg, ha elkötelezett.
Erről tanácskoztak július 15-én Hajdúböszörményben, ahol az eseményen megjelent dr. Nagy István agrárminiszter. Ő érezhetően figyelemmel kíséri ennek az ágazatnak a sorsát, alakulását, már ő hirdette meg 2018-ban a húsgalambprogramot, ő tette le Görbeházán a galambfeldolgozó centrum alapkövét, s most közel a vertikum beindulásához elment Hajdúböszörménybe is, hogy a húsgalambosokkal találkozzon.
A résztvevőket Szabó Zsolt, a V-113 Hajdúböszörményi Galamb és Kisállat Tenyésztők Egyesületének elnöke köszöntötte. Az eseményen mások mellett megjelentek a hazai bankok képviselői és nem kis meglepetésre jordán és szíriai vásárolni szándékozó üzletemberek.
Ha a gazdasági oldalát nézzük, ami a racionalitást adja, akkor annyit kell tudni, hogy egy pár húsgalamb éves takarmányigénye, 20 ezer forintos mázsánkénti árral számolva 10-11 ezer forintba kerül. Ebből felnevelhetőek olyan húsgalambok, amelyek minimum 60 dekás és maximum 80 dekás mellet adnak, aminek, mint prémium terméknek a kilónkénti ára 1500 Ft + ÁFA. (Árnövekedésre számítanak az ágazatban szereplők, s ezt joggal tehetik, hisz pillanatnyilag a bárányokért a 20-24 kg-os kategóriában 4,10-4,15 eurót adnak kilónként, szinte fillérre megegyezik a galambéval. Minden pár galamb évente 14-16 fiókát nevel fel, s ezért 21 ezer forintos árbevétellel lehet számolni. Ha valaki napi 1 óra nem nehéz fizikai munkát rászán, akkor tud tartani 100 pár húsgalambot, és mint őstermelő megkeres 1 millió forintot.